Dokonana reforma systemu rad narodowych jest realizacją leninowskiej koncepcji niepodzielności władzy ludu pracującego, która zakłada zarazem jako nieodzowny warunek sprawność i operatywność działań w interesie całego społeczeństwa. Oznacza to w swojej istocie wzrost demokracji z możliwościami jej urzeczywistnienia, wzrost uprawnień demokratycznych obywateli z zagwarantowaniem warunków wprowadzenia w życie decyzji, które te rosnące uprawnienia niosą.
Warszawa, 13 grudnia
Niezwykle uroczystą oprawę miała pierwsza w nowej kadencji sesja Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy — w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki. W sesji uczestniczyli wraz z 180 radnymi, czołowi działacze społeczni i gospodarczy, warszawscy posłowie na Sejm, aktywiści FJN. Po obydwu stronach podium — emblematy wysokich odznaczeń przyznanych Warszawie: Nagrody Pokoju, Orderu Budowniczych Polski Ludowej, Krzyża Virtuti Militari, Krzyża Grunwaldu. Orkiestra warszawskiego garnizonu WP gra hymn państwowy. Na salę wkracza poczet ze sztandarem m.st. Warszawy. Chorążym jest Budowniczy Polski Ludowej, mistrz kamieniarski — Sylwester Kaczmarek. [...] Radni wybrali jednogłośnie J. Kępę przewodniczącym rady.
Warszawa, 13 grudnia
Obywatele radni! Stanowimy zespół ludzi, którzy reprezentują wszystkie grupy zawodowe i społeczne Warszawy, którego podstawowym zadaniem jest działać tak, by dobrze w naszym mieście realizowane były uchwały Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej — kierowniczej siły naszego narodu, by w realizacji naszej socjalistycznej idei aktywnie uczestniczyli wszyscy obywatele naszego miasta. [...] Wyniki wyborów dowodzą powszechnego poparcia dla programu społeczno-gospodarczego rozwoju kraju, nakreślonego strategicznymi decyzjami VI Zjazdu PZPR, uchwałami władz naczelnych SD i ZSL, zapisanego w ustawach i w uchwałach Sejmu PRL. Masowy udział warszawiaków w wyborach jest wyrazem aprobaty dla socjalistycznej drogi rozwoju, na którą wkroczyliśmy 30 lat temu, która zapewnia Polsce bezpieczeństwo narodowe, nieprzerwany postępowy rozwój i godne miejsce w świecie. [...]
W dziele odbudowy i rozbudowy nowej Warszawy — stolicy socjalistycznej Polski poczesne miejsce zajmują myśl i twórcza praca partii. Rola Polskiej Partii Robotniczej w podejściu decyzji o utrzymaniu stołecznej funkcji Warszawy i odbudowie miasta, a następnie rola Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w wypracowywaniu koncepcji odbudowy i nadaniu stolicy socjalistycznego kształtu były i są ogromne. Również obecnie dynamiczny rozwój miasta dokonuje się w warunkach stworzonych przez Biuro Polityczne KC PZPR i Prezydium Rządu przy osobistym zainteresowaniu tow. Edwarda Gierka i Piotra Jaroszewicza.
Warszawa, 13 grudnia